Search This Blog

Sunday, 29 May 2016

Thompson, Jackson Holmes

Sergeant Jackson Holmes Thompson
was born on 5th August 1904.

He was the son of Robert Thompson and Martha Walker Thompson.  In 1911 the family were living in house 149, Castlewellan, Co. Down.  Robert Thompson records his occupation as a Bank Manager. In 1901, Robert was a Cashier (Northern Bank) and living in Main Street, Bryansford, Co. Down.

On 1st April 1922 Jackson Thompson joined Northern Bank at Head Office.  His address is recorded as Northern Bank, Downpatrick.  He was of Church of Ireland faith.  

Transfers followed to Larne (1922), Downpatrick (1924), Head Office – Relief Staff (1924), Head Office – Foreign (1925), Portrush (1928), Head Office (1928), Antrim (1929), Windsor (1930) and Londonderry (1937).  

In 1939 the Bank gave him permission to join the 9th Anti-Aircraft Regiment, 3rd Anti-Aircraft Brigade, Royal Artillery.  On 2nd September he was ‘Called up on Active Service’ as a Gunner with promotions to Lance Sergeant and Sergeant following.  

He resumed duty with the Northern Bank at Head Office on 1st October 1945.  Transfers followed to Connswater (1945), Donegall Square (1951), Willowfield (1958) and High Street (1961).  

J H Thomson (sp) is mentioned in this newspaper article from 1966 re the opening of a new branch at 10 High Street, Belfast.




Thompson retired on 31st March 1967.

Wednesday, 25 May 2016

Stronge, James Desmond

Major James Desmond Stronge TD
was born on 25th September 1918.  His family were of Presbyterian faith.

He was educated in part at the Masonic School, Dublin.

On 7th April 1937 Stronge joined Northern Bank at Head Office.  His address at that time was 72 Deramore Avenue, Belfast.

Transfers followed to Lurgan (1937), Head Office (1941), Falls Road (1941), Carrickfergus (1941) and Head Office (1942).

Stronge was ‘Called up on Active Service’ on 2nd March 1943.  His rank and promotions are recorded as Gunner, Cadet, 2nd Lieutenant and Captain, Royal Irish Fusiliers with Service Number 327769.

He married Miss A E Quinn of Boyaghan, Irvinestown in November 1945.

On 10th February 1947 Stronge resumed duty with the Northern Bank at Head Office.  Transfers followed to Donegall Square – Relief Staff (1947), Newtownstewart (1953) and Portadown (1966).


Northern Banking Company, Donegall Square


Stronge carried on his army career in the Territorial Army (TA).  In 1958 he is recorded as being the second-in-command of the 5th Bn. Royal Irish Fusiliers with the rank of Major.

He received the Territorial Decoration (TD) in 1961.

Stronge is commemorated on the Masonic School Roll of Honour:



First published on 12th November 2012.

Wednesday, 11 May 2016

Irvine, Walter Frederick - WWII Service

Major Walter Frederick Irvine MBE


was born on 2nd June 1898.

Irvine joined Belfast Banking Company on 21st September 1914.

Following demobilisation from the Great War, Irvine returned to work for Belfast Bank.

See the Belfast Banking Company WWI section for his early career.

Irvine, Walter Frederick - Great War

As Irvine was a Lisburn resident, it is possible that he attended this service at the Lisburn War Memorial (temporary wooden one).






Over 110 members of the Lisburn British Legion branch attended the annual Remembrance Service in First Lisburn Church on Sunday, 13th November 1938.  Assembling at their Headquarters in Sackville Street, the ex-Servicemen were under the command of Captain W F Irvine, chairman.

Irvine saw service again in WWII as a Captain in the Royal Ulster Rifles before transferring to the Royal Irish Fusiliers on 30th April 1941.  On 20th July 1942, he transferred to the Pioneer Corps.  On 16th June 1945, Irvine relinquished his commission on grounds of disability.  He was then granted the honorary rank of Major.

Following his demobilisation after WWII, Irvine returned to work eventually ending up working in Accountants Department. He also worked in Central branch.

Retirement came on 1st December 1959.  He was appointed as a Member of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE).

He died on 14th February 1984. 

Irvine is the only official to have served in both wars.

First published on 12th November 2012.